Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ-ΛΑΜΙΑ 3-0 στο πρωτάθλημα της Volleyleague

«Δεν εξασφαλίσαμε την παραμονή. Ακόμα ανεβαίνουμε το βουνό»
Με πρώτο βιολί τον Σπένσερ Μακλάχιν η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα της Volleyleague, μετά την άνετη επικράτησή της με 3-0 σετ επί του ΓΣ Λαμίας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Από την ομάδα του Γιάννη Μέλκα ξεχώρισαν επίσης οι Ποτολίδης, Ντάμπουβιτς με το συνολικό ποσοστό επίθεσης της ομάδας να φτάνει το 57% με μόλις τρία λάθη σε τελικές προσπάθειες!
 Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου από την άλλη ...κόλλησε στους 24 βαθμούς και πλέον η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στον ένα βαθμό.
Η Λαμία γνώρισε την 12η ήττα της στο πρωτάθλημα και 3η συνεχόμενη. Βασικό πρόβλημα για τους γηπεδούχους η έλλειψη μπλοκ καθώς και η αποτυχημένη προσπάθεια να γυρίσει την αναμέτρηση κατακτώντας το δεύτερο σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Μ., Δανιηλϊδου
Τα σετ: 3-0 (25-16, 32-30, 25-22) σε 85`. Πόντοι: 82-68

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 5 άσοι, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη του αντιπάλου, ενώ του ΓΣ Λαμίας:  6 άσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη του αντιπάλου

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 5 (5/10,  50% υπ.), Μακλάχλιν 15 (15/23, 41% υπ.), Γάτσης 9 (4/5, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ντάμποβιτς 8 (6/7, 2 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 9 (6/20, 2 μπλοκ, 1 άσος), Ποτολίδης 9 (6/7, 2 μπλοκ, 1 άσος) / Εφραιμίδης (λ. - 100% υπ.,80% άριστες), Γεωργόπουλος Αλ., Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου 1 (1 άσος),  Γεωργόπουλος Β.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 3 (0/6, 2 μπλοκ, 1 άσος), Κόμελ 15 (13/30, 2 άσοι, 50% υπ.), Χαντ 14 (12/22, 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσος), Φίλιπας 16 (15/33, 1 άσος), Σφενδυλάκης 6 (4/9, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 59% υπ. -45% άριστες).