Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Διαγόρας Σεβαστής-Πύδνα Κίτρους 2-0

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Νίκη εκτόξευσης στην κορυφή πέτυχε ο Διαγόρας Σεβαστής -στη νέα τηλεοπτική κάλυψη του Metrosport.gr- σ’ ένα πραγματικό τοπικό ντέρμπι, ασίγαστου πάθους και υπέρμετρης δύναμης, απέναντι στην Πύδνα Κίτρους με 2-0, στην απόρθητη "έδρα" της, στο γήπεδο του Βατανιακού, αποτέλεσμα που επέφερε αλυσιδωτές εξελίξεις στους φιλοξενούμενους, με πιο χαρακτηριστική την παραίτηση του προπονητή τους, Απόστολου Στύλου, με τη λήξη της αναμέτρησης, στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής στον 2ο όμιλο.

Οι παίκτες του Κίτρους είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, σ’ένα παιχνίδι πρωτοβουλίας, με τους γηπεδούχους να κρατούν κλειστούς τους χώρους και να περιμένουν σαν τη γάτα με το ποντίκι τους αντιπάλους τους, για να επιτεθούν στις αντεπιθέσεις. Στην πρώτη τελική τους στην εστία στις καθυστερήσεις, κατόρθωσαν να προηγηθούν, με το σπάνιας ομορφιάς σέντρα σουτ-γκολ του Σαμανίδη, με τη σχετική εύνοια της τύχης πάντοτε, σε τέτοιες περιπτώσεις και να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.
Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Πύδνα να διατηρεί τον πρώτο ρόλο, χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την αμυντική διάταξη της Σεβαστής, οι παίκτες της οποίας με ομοιογένεια, αλληλοκαλύψεις, περισσή προσήλωση και πειθαρχία, απομάκρυναν τους κινδύνους και προσπαθούσαν ή να βρουν τον Μπενίσκο στον αιφνιδιασμό ή να διεμβολίσουν από τα άκρα. Σε μία στημένη μπάλα, ο Σαμανίδης στόχευσε τον Δεμηρτζόγλου, που με το «άγγιγμα του Μίδα», με μία «ιπτάμενη» κεφαλιά όνειρο, στο «γκολ της ζωής του», σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Κώστα Παπαδόπουλου. Η Πύδνα συνέχισε να είναι αναιμική στο επιθετικό παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος μέχρι τη λήξη, με εξαίρεση την ευκαιρία του Στεφανίδη.
Man of the match: η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων και συνολικά η αμυντική λειτουργία όλης της ομάδας της Σεβαστής (μηδέν παθητικό εντός έδρας), μαζί με τους δύο σκόρερ, Σαμανίδη (δημιουργό και του 2ου γκολ) και Δεμηρτζόγλου, μαζί και με τον Βασιλίεβιτς -που κατάπιε ατελείωτα χιλιόμετρα- δικαιούνται τον τίτλο και δίνουν συνέχεια στο ονειρικό παρθενικό ταξίδι της Σεβαστής στην κατηγορία.
Highlights: οι φίλαθλοι των δύο ομάδων και του ποδοσφαίρου γενικότερα στην Πιερία, που γέμισαν την κερκίδα των καθήμενων και κύκλωσαν περιμετρικά το γήπεδο, οι σοβαροί τραυματισμοί του Λαζαρίδη της Πύδνας και του τερματοφύλακα Βασιλειάδη της Σεβαστής, που αντικαταστάθηκαν και μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο, σε δύο σοκαριστικές φάσεις που κατέγραψε αποκλειστικά η κάμερα του Metrosport.gr και αντευχόμαστε να συμβούν σε οποιοδήποτε ποδοσφαιριστή, οι μικρής διάρκειας και έκτασης, διενέξεις μεταξύ αντίπαλων ποδοσφαιριστών, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, που ανάγκασαν το διαιτητή ν’ αποβάλλει τον τερματοφύλακα της Σεβαστής, Ίτσιο -που αντικατέστησε τον τραυματισθέντα Βασιλειάδη- με απευθείας κόκκινη κάρτα, τα δύο γκολ της αναμέτρησης των Σαμανίδη και Δεμηρτζόγλου, υψηλού βαθμού δυσκολίας και εξαιρετικής δημιουργίας και εκτέλεσης (με το δεύτερο να μην εμπεριέχει δόση τύχης), οι… ελληνοαλβανικές λεκτικές αντιπαραθέσεις της στιγμής περί γλωσσικού ζητήματος