Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΟ Αγρινίου 64-73

Την ήττα γνώρισε ο Πιερικός Αρχέλαος από το Αγρίνιο με 64-73, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Β' Εθνικής Κατηγορίας των Ανδρών.
Η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου, παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη, σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας στην Ξάνθη και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης η αποβολή, με φάουλ και τεχνική ποινή, του Αντώνη Γκοντόπουλου στα μισά της τρίτης περιόδου, σε ένα δυνατό αγώνα, όπου σφυρίχτηκαν συνολικά 46 φάουλ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις ομάδες να παίζουν δυνατή άμυνα και τον Γιώργο Κωνσταντινίδη να χρεώνεται νωρίς νωρίς με δύο φάουλ και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15.
Στη δεύτερη περίοδο, ένα κακό πρώτο δίλεπτο έφερε την ομάδα του Αγρινίου σε θέση οδηγού (15-24), με τη γηπεδούχο να αντιδρά και να μειώνει 4'27'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 23-27 και τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο μέρος στο 30-37.
Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να ανεβάζει τη διαφορά στους 13 (30-43), τον Πιερικό Αρχέλαο να προσπαθεί να αντιδράσει. Η πλειοψηφία των έμπειρων παικτών της ομάδας του Κατερίνης είχε φορτωθεί με φάουλ και στα μισά της περιόδου έχασε τον Αντώνη Γκοντόπουλο, όταν στην ίδια φάση χρεώθηκε με 4ο φάουλ και δέχθηκε και τεχνική ποινή. Παρά το γεγονός αυτό, το παιχνίδι ισορρόπησε και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με το δείκτη του σκορ στο 42-55.
Οι παίκτες του Στέλιου Χατζηιωάννου δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, μείωσαν τη διαφορά στους 6 (55-61) και το παιχνίδι κινήθηκε σε λεπτές ισορροπίες μέχρι τέλους.
Να σημειώσουμε ότι απών από τον σημερινό αγώνα ήταν ο Θανάσης Τοπούζης, λόγω τραυματισμού.
Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύθηκε η ομάδα των Εφήβων που την περσινή χρονιά κατέκτησε την 6η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Οι αθλητές,οι προπονητές και η Διοίκηση του Συλλόγου ευχαριστούν τους φιλάθλους που υποστήριξαν και σήμερα έμπρακτα την προσπάθειά τους.
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-37, 42-55, 64-73.
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης - Τσοκόλης
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Γκοντόπουλος 9 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 13 (1), Καραγκιολίδης 9 (1), Χανέλλι, Παπαμιχαήλ 4, Κωνσταντινίδης 10, Τσιρογιάννης 19 (1), Τσιλιγκαρίδης, Ζιώγας
Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος , Μπερερής 20 (1), Πατσαντζόπουλος, Τάσσος 10, Πουρνάρας, Σταμούλης 6 (2), Γκρέκας 1, Μήτσου 5, Γκόβας 23 (3), Μακρής 8, Κουσιαντζάς