Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018

Πιερικός-Άρης Παλαιοχωρίου 0-3

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Νίκη ελπίδας ανόδου στη Football League (3-0), πέτυχε ο Άρης Παλαιοχωρίου στην Κατερίνη, απέναντι στον ιστορικό Πιερικό -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, αφήνοντας την παραμονή της ομάδας της Κατερίνης... μετέωρη, μέχρι την τελευταία αγωνιστική, δύο στροφές μόλις πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στο 2ο όμιλο.
Οι φιλοξενούμενοι, με την έναρξη του παιχνιδιού, ευτύχησαν να προηγηθούν με ομοβροντία του Aγτζίδη και λίγο αργότερα, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 2-0, με τον Ιγνατίδη, σε μία από τις πολλές κακές στιγμές της αμυντικής λειτουργίας των ποδοσφαιριστών του Πιερικού. Η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη, πρώην προπονητή του Άρη Παλαιοχωρίου, προσπάθησε, κυρίως με στημένες μπάλες, ν’ απειλήσει και με τη σειρά της δημιούργησε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αρχικά και να μειώσει στη συνέχεια, αλλά η αστοχία και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασαν σωστά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά, με το τρίτο γκολ του Άρη, με σκόρερ και πάλι τον Ιγνατίδη και σωρεία επιθετικών ενεργειών από την ομάδα της Χαλκιδικής, που κάθε φορά που έβγαινε στην επίθεση βρισκόταν σε θέση για γκολ. Στην επανάληψη, η λέξη «διαχείριση» έλαβε σάρκα και οστά και για τις δύο ομάδες, με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-3) και τον Πιερικό να χάνει τον Κωστίκο, που μπήκε ως αλλαγή, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στον επερχόμενο τελικό με τον Κιλκισιακό στην Κατερίνη, στην τελευταία φετινή αγωνιστική του υποχρέωση, την ίδια στιγμή που ο Άρης Παλαιοχωρίου, του Κώστα Βελιτζέλου, περιμένει τυχόν στραβοπάτημα του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, για να πανηγυρίσει την άνοδο στη Football League. Highlights: το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων, η εκπληκτική μεσοεπιθετική ανάπτυξη του Παλαιοχωρίου, στο πρώτο ημίχρονο, που πλησίασε το διπλάσιο αριθμό τελικών, η επίμαχη φάση πέναλτι για τον Άρη, με το σκορ στο 0-1, η κακή αμυντική λειτουργία του Πιερικού, στο πρώτο ημίχρονο, οι λίγοι φίλαθλοι του Πιερικού, που παραβρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου -και ορισμένοι εκδρομείς του Άρη από τη Χαλκιδική-, με δεδομένο την κρισιμότητα του παιχνιδιού και την προηγούμενη μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Αλμωπού Αριδαίας, οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Παλαιοχωρίου, οι ατάκες των φιλάθλων της τοπικής ομάδας για γούνες (διαιτητής του συνδέσμου Καστοριάς, γαρ!), τρύπιες άμυνες και άλλα απολαυστικά για ιστορία, replay και… fairplay, «φοβάστε να μη βάλετε γκολ, ρε;», η στιγμή της αποβολής, μέσω δεύτερης κίτρινης κάρτας σε ποδοσφαιριστή του Πιερικού, συνοδεία... συνεχών σταυροκοπημάτων και «συναδελφικών» αντεγκλήσεων, οι επιθετικές πρωτοβουλίες, με δόση περίτεχνων ενεργειών, του Μανώλια του Παλαιοχωρίου (μπήκε ως αλλαγή) Man of the match: όλη η μεσοεπιθετική γραμμή του Άρη, που προσέγγισε το τέλειο, δικαιούται τον τίτλο, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Καρακούτση, να διατηρεί ανέπαφη την εστία του, με τις επεμβάσεις και τις τοποθετήσεις του Yellow card: στη «διαχείριση» του δευτέρου ημιχρόνου, που απογοήτευσε τους φιλάθλους, που βρέθηκαν στο γήπεδο, σε σημείο αυτό να θυμίζει εκκλησία Κυριακάτικης λειτουργίας... Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου. Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com